

| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 30 % |
| Height - Seated (Max) | 1.2 mm |
| Length | 4 mm |
| Width | 3.9878 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Composition(Kit Type) | Wirewound |
| Height | 1.2 mm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 4.2 mm |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 2.8 mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Self Resonant Frequency | 100 MHz |
| Type | Wirewound |
| Current Rating | 2.2 A |
| DC Resistance (DCR) | 42 mΩ |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Shielding | Shielded |
| Inductance | 1 µH |
| Core Material | Ferrite |
| RMS Current (Irms) | 2.2 A |
| inductance tolerance | 30 % |
| Max DC Current | 2.2 A |
| Saturation Current | 2.8 A |
| Schedule B | 8504500000 |
| Max Saturation Current | 2.8 A |
| Max Temperature Rise Current | 2.2 A |
| Temperature Rise Current | 2.67 A |
| Max Length | 4.2 mm |
| Max Width | 4.2 mm |
| Min Length | 3.8 mm |
| Min Width | 3.8 mm |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
